Fallout konusu ve zaman çizelgesi: Türkiye detayı

Öncelikle Fallout dünyası bizim dünyamızla benzerlikler gösterse de aslında alternatif bir zaman diliminde geçiyor. Transistörlerin keşfedilmediği bu dünyada gelecek tasviri, robotlar olsa da aslında 1950’lerde gibi gözükmesinin ana sebebi bu. Doğal olarak nükleer enerji oldukça önemli ve ne geliyorsa da insanlığın başına zaten petrol ve nükleer enerjiden geliyor. Çin’in Alaska’yı işgal etmesi ve sonrasında 2072’de buranın geri alınması iki ülke arasındaki iplerin kopma noktasına gelmesini sağladığı gibi dünyanın da çivisinin çıkmasına sebep oluyor. Yakın zamana kadar bu alternatif tarih öncelikle Interplay Entertainment, Black Isle, Bethesda ve Obsidian gibi stüdyolar tarafından geliştirilen Fallout oyunları ile bizlere anlatılmıştı. Ancak Prime Video imzalı dizinin yayınlanmasıyla birlikte, zincire bir halka daha eklenmiş oldu. Şimdi gelin dizi ve oyunların tarihine ve Fallout dünyasına kısa bir bakış atalım.

FALLOUT DİZİSİ GENEL ZAMAN ÇİZELGESİNE NASIL UYUYOR?

Fallout dizisi geçmişten anlara yer verilse de genel olarak 2296 yılında geçiyor ve bu da şu anda piyasaya sürülen diğer Fallout oyunlarından daha ileri bir tarih demek. Yani Fallout dünyasında tarihsel olarak son gördüğümüz yapım an itibari ile prime Video dizisi. Örneğin, Fallout 4 2287 yılında geçerken, Fallout: New Vegas 2281 yılında, yani dizideki olaylardan tam 15 yıl önce geçiyordu.

Dizi yapımcıları ve Todd Howard daha önce dizinin oyunların ana hikayesi içinde var olduğunu doğruladıklarına göre, bu da dizideki olayların hem gelecek sezonlar hem de yeni oyunlar için büyük etkileri olacağı anlamına geliyor. Bunlardan en büyüğü muhtemelen Yeni Kaliforniya Cumhuriyeti’nin ilk başkenti ve Fallout video oyunlarında önemli bir yer olan Shady Sands’in kaderi. İlk sezonun son bölümünde Shady Sands’in Vault 33’ün yöneticisi ve gizli Vault-Tec çalışanı Hank MacLean tarafından yok edildiği ortaya çıkmıştı.

Shady Sands, 2161 yılında geçen ilk Fallout video oyununda karşımıza çıkmış ve 2281 yılında geçen Fallout: New Vegas’ta tekrar referans olarak isminden bahsedilmişti. Ancak Fallout dizisi 2296 yılında, New Vegas olaylarından 15 yıl sonra gerçekleştiği için bu süre içinde çok şey değiştiğini bir nevi öğrenmiş olduk.

“Dizinin hikayesi ana konuya dahil edildiği için gelecek oyunlarda da bunun etkisini çok net bir şekilde görebiliriz.”

Howard’a göre dizi yapımcıları Graham Wagner ve Geneva Robertson-Dworet kendisine Shady Sands’i havaya uçurma fikriyle gelmişler ve Howard bunun ilk başta kendisini şok ettiğini dile getiriyor. Ancak bu olay Fallout dizisinin ana karakterleri için oldukça önemli ve hikayenin de birleşme noktasıydı. Dizi yapımcıları bunun oyunlarla tutarlı olmasını sağlamak için Howard ve Bethesda ekibiyle birlikte çalışmış.

Howard şöyle diyor: “Bunun üzerine konuştuk ve ‘Bu, pek çok şeyin üzerine bağlandığı oldukça etkili bir hikaye anı olacak’ kararını verdik” ifadelerinde bulunuyor.

Ancak dizi başladığında şehrin nasıl havaya uçmuş olabileceği konusunda kafası karışanlar için Howard zaman çizelgesindeki tüm ayrıntıların birbiriyle uyumlu olması gerektiğini belirtmiş. Zaman çizelgesi konusunda çok dikkatli olduklarını belirten Howard, “Bazı yerlerde biraz karışıklık olabilir. Ama New Vegas da dahil olmak üzere önceki oyunlarda yaşanan her şey dizi tarihine göre geçmişte kalıyor. Bu konuda çok dikkatliyiz. Söyleyebileceğim tek şey, orada daha sıkı bir şekilde ilerlediğimiz, ancak bombalar New Vegas olaylarından hemen sonra düşüyor.” demiş.

SHADY SANDS OLAYI: NEDEN BÜYÜK BİR ÖNEME SAHİP?

Fallout dizisinin 6. bölümünde ortaya çıktığı üzere, 2280’lerde bir noktada Shady Sands’in bir nükleer bomba tarafından yerle bir edildiğini öğreniyoruz. Bu bölümde Lucy MacLean’in babası Hank’in Shady Sands’i, çalışanları kriyojenik olarak dondurulmuş olsa da hala hayatta olan ve Çorak Toprakları kendileri ve şirketleri için geri almayı bekleyen Vault-Tec’in üstünlüğünü tehdit ettiği için bombaladığı ortaya çıkıyor.

Shady Sands’in yok edildiğinin ortaya çıkması, Fallout: New Vegas’taki olaylardan kısa bir süre önce bu yerin hala ayakta olması nedeniyle önemli. Yani New Vegas olaylarının hemen sonrasında bu bombanın atıldığını söyleyebiliriz. Bölüm 6’da, Vault 4’teki bir kara tahta Shady Sands’in bilinen tarihini bizlere göstermiş ve yıkımı için belirsiz bir tarih, olayın ne zaman gerçekleştiği konusunda bazı karışıklıklar yaratmıştı. Ancak Howard’ın da doğruladığı gibi, oyundaki ve dizideki olayların her ikisi de gerçekleşiyor, ancak olaylar arasındaki zaman aralığı konusunda hala soru işaretleri var.

TODD HOWARD VE JONATHAN NOLAN FALLOUT ZAMAN ÇİZELGESİ ÜZERİNDE NASIL ANLAŞTI?

Howard, Bethesda’nın Jonathan Nolan ile potansiyel bir Fallout TV uyarlaması hakkında ilk kez konuşmaya başladığında Howard, “Yaptığımız oyunlardan birini yeniden anlatmak yerine serinin başka bir hikayesi olarak ayakta duracak, bir oyun gibi ele alınan ve zaman çizelgesini ileriye taşıyacak bir şey” istediğini söylemiş. Nolan da kendisi ile ortak bir görüşe sahipmiş.

Nolan, dizinin Bethesda tarafından oluşturulan titiz ve ayrıntılı zaman çizelgesindeki sürekliliği bozmamak için yola çıktığını ve oyunlarla bağlantılı olmayan bir dizi yaratmanın neredeyse imkansız olduğunu şu sözlerle ifade etmiş: “Fallout üzerinde çalışan herkes, tüm oyunlar, bu tutarlı evreni korumak için çok saygılı ve çok dikkatliydi. Eğer farklı bir yöne gitseydik, dizi bu evrene uymayan tek şey olacaktı… Başka bir dünyanın ya da farklı bir evrenin kendi özel köşesinde olmak istemedik. Sanırım diziyi izlerken, oyunların gerçekliğinden tamamen kopuk olduğunu bilmek benim için daha az anlamlı olurdu”

FALLOUT ZAMAN ÇİZELGESİ (ŞİMDİYE KADAR OLANLAR)

Bu kadar ön hazırlık yeter. Fallout dizisinin gerçekten de hikayeye dahil olduğunu ve oyunların belirlediği zaman çizelgesiyle uyumlu olduğunu bildiğimize göre, ilk oyundan diziye kadar Fallout serisinin olaylarına ve tarihlerine göz atalım;

BÜYÜK SAVAŞ – YIL: 2077

Fallout’un tüm tarihi, Soğuk Savaş’ın kendi gerçekliğimizde olduğundan önemli ölçüde farklı dönüşler aldığı alternatif bir tarihte gerçekleşirken, seriyi başlatan kilit olay 23 Ekim 2077’de Büyük Savaş’ın başlamasıdır diyebiliriz. Çin – Amerika Savaşı’nın doruk noktası olan bu olayda, çatışmaya dahil olan tüm uluslar nükleer bir savaşa sürüklenerek Amerika Birleşik Devletleri’ni ve tabi ki dünyanın geri kalanını bildiğimiz ve sevdiğimiz(?) Fallout’un çorak topraklarına dönüştürüyorlar. Bir nevi birçok hikayede gördüğümüz nükleer savaş 2077’de patlak veriyor.

Bu önemli olay hem Walton Goggins’in canlandırdığı Howard Cooper ve kızının Los Angeles’taki nükleer patlamalardan kaçmaya çalışırken görüldüğü Fallout dizisinin ilk bölümünde hem de bombanın New England’a düşmesinden hemen önce ailesinin Vault 111’e girdiği Fallout 4’ün açılış anlarında görülüyordu.

FALLOUT 76 – YIL: 2102

Fallout 76, 23 Ekim 2102’de ya da bilinen adıyla Reclamation Day (Islah Günü) ile başlıyor. Büyük Savaş sırasında bombaların düşmesinden 25 yıl sonra geçen Fallout 76, serinin tarihsel anlamda en eski oyunu olma özelliğine sahip. Hatta Howard bu oyunu diğer oyunların “prequel”i yani öncesi olarak adlandırmıştı.

Eski Batı Virginia eyaletinde, Appalachia olarak bilinen bölgede geçen oyunda, kayıp Overseer’i (Denetmen) bulmak için yola çıkan Vault 76’dan bir Vault Dweller başrolde yer alıyor. Fallout 76’nın çorak toprak versiyonu, bombaların atılmasından ne kadar kısa bir süre sonra olduğu göz önüne alındığında özellikle sert bir yapıya sahip ve Brotherhood of Steel ve mutasyonlar gibi serinin ayırt edici özelliklerinin çoğunun kökenleri burada daha net bir şekilde anlatılıyor.

FALLOUT 1 – YIL: 2161

İlk Fallout oyunu Fallout 76’nın çıkmasının ardından zaman çizelgesindeki ikinci oyun konumuna geldi. Büyük Savaş’tan 84 yıl sonra geçen Fallout, Güney Kaliforniya’daki Vault 13’te, Shady Sands kenti ve Fallout dizisindeki Vault 33’ün oldukça yakınında başlıyordu.

İlk Fallout’ta bir Vault sakini olan karakterimiz, Vault içerisindeki temiz su kaynağı tükenmeden önce sığınakları için yeni bir Su Çipi bulma gibi basit bir görev veriliyordu. Ancak, bu macera sırasında The Master ve onun egemenliği altındaki insanları mutasyona uğratmaya kararlı mutant ordusuyla karşı karşıya geliyor ve Fallout dünyasına adım atıyorduk.

FALLOUT TACTİCS – YIL: 2197

Fallout Tactics, Çorak Topraklar’ın en uzun ömürlü gruplarından birinin, Çelik Kardeşliği’nin (Brotherhood of Steel) kökenlerini anlatıyordu. çelik kardeşliği bildiğiniz gibi dizinin de önemli noktalarından biri olarak karşımıza çıkmıştı.

Büyük Savaş patlak verdiğinde, bir grup asker bir grup bilim adamıyla birlikte bir Vault-Tec sığınağına gidiyordu. Ancak askeri birlik bilim adamlarının ahlaksız deneylerini keşfedince ordudan firar ediyor, bilim adamlarını öldürdükten sonra Çelik Kardeşliği’ni kuruyordu.

Tactics, eski Chicago’nun dışındaki bölgeyi ele geçirmeye çalışan kardeşliği konu ediniyordu. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli hükümet yetkilileri, askeri liderler ve bilim adamlarını barındıran, söylentilere göre Vault 0’ı bulmak için batıya doğru bir yolculuğa çıkıyorduk.

FALLOUT 2 – YIL: 2241

Fallout’u Fallout yapan oyunun kesinlikle 2.oyun olduğunu söyleyebiliriz. Fallout 1’deki olayların doğrudan bir devamı niteliğinde olan Fallout 2, Vault 13’ten sürgün edilen ve Wasteland’de Arroyo köyünü kuran Vault sakininin doğrudan torununu takip eden bir hikaye işleyişine sahipti.

Fallout 2, Yeni Kaliforniya Cumhuriyeti’nin yükselişinin yanı sıra Enclave olarak bilinen ve Amerika Birleşik Devletleri’nin gerçek halefi olduğunu iddia eden örgütü de bizlerle tanıştırmıştı. Enclave, Fallout dizisinde bilim adamı Siggi Wilzig’in Soğuk Füzyon Reaktörü ile kaçtığı örgüt olarak kısaca görünmüştü.

FALLOUT 3 – YIL 2277

Eski Washington D.C. yakınlarındaki Doğu Kıyısı’nda geçen Fallout 3, Vault 101’de başlıyor ve başlangıçta bir sığınak sakininin kayıp babasını arayışı etrafında ilerliyordu. D.C. bölgesinde maceraya atılırken, Fallout 2’deki Enclave ile çatışmaların yanı sıra Potomac Nehri’nin içme suyunu arıtmak için oluşturduğu, daha gizemli bir proje etrafında daha büyük bir komplonun ortaya çıkmasını sağlıyorduk.

FALLOUT: NEW VEGAS – YIL: 2281

Fallout: New Vegas, tahmin edeceğiniz üzere Las Vegas, Nevada’nın nükleer savaş sonrası halefi olan New Vegas bölgesinde geçiyordu. Oyunda buraya bir paket teslim etmekle görevlendirilmiş bir kuryeyi canlandırıyorduk. Ancak, canlandırdığımız bu kurye, kendini tam anlamıyla Yeni Kaliforniya Cumhuriyeti ile Ceasar’ın Lejyonları arasında tüm bölgeyi istikrarsızlaştırmakla tehdit eden yerel bir savaşının arasında buluyordu.

Serinin en sevilen yapımlarından biri olan New Vegas’ı dizinin sonunda görme şansına erişmiştik. Lucy’nin babası bu bölgeye geliyordu. Ayrıca New Vegas olaylarından sonra Shady Sands’ın imha edildiğini de dizinin son bölümlerinde öğrenmiştik.

FALLOUT 4 – YIL: 2287

Commonwealth olarak bilinen ve savaş öncesi New England’ın büyük bölümünü kapsayan bir bölgede geçen Fallout 4, kayıp bebeklerini aramak için yola çıkan, Vault 111’den hayatta kalan bir kişinin etrafında şekilleniyor. Yol boyunca oyuncular Minutemen ve The Institute gibi yeni grupların yanı sıra The Brotherhood of Steel gibi tanıdık Wasteland gruplarıyla da karşılaşıyordu.

Fallout 4’ün ana odağı Sentetikler adı verilen yeni bir teknoloji etrafında şekilleniyor. Bu yeni teknolojiyi Büyük Savaş sonrası sayısız nesil yaratıldıktan sonra bilinç kazanan insan benzeri makineler olarak tanımlayabiliriz.

FALLOUT TV SHOW – YIL: 2296

Sonunda Fallout zaman gizelgesindeki son durağa geldik. Prime Video’nun Fallout dizisi, Fallout 3’ün konusuna benzer şekilde, Lucy MacLean’in kaçırılan babasını aramasıyla başlıyor. Karakterin babası Hank MacLean’i bulmak için Vault 33’ten Wasteland’e, yani Çorak Topraklar’a doğru çıkışını izliyoruz. Dizinin en önemli noktalarından birisi de Büyük Savaş öncesini geniş bir şekilde ele alması oldu. Dizi devam ettikçe sadece 2077’deki Büyük Savaş’a yol açan olayların ardındaki gerçeği değil, aynı zamanda Shady Sands şehrine ve orijinal Vault-Tec’e ne olduğunu da öğreniyoruz. Bu nedenle dizi hikaye için oldukça önemli bir yere konumlandı denebilir.

Başta da belirttiğimiz gibi dizi Fallout evrenine dahil edildiği için önemli bir yere sahip. Dizinin onaylanan 2.sezonunda muhtemelen hikaye adına güzel detaylar bizi bekliyor olacak. Dahası tüm bu gelişmelerin Fallout 5 hikayesine etki edeceğini de şimdiden söyleyebiliriz.

EVRENDE TÜRKİYE DE BULUNUYOR MU

Oluşturulan evrende geçen tarih ve olaylar itibariyle Türkiye de yer almaktadır. Özellikle İngiltere gibi ülkelerin çöktüğü dönemde Türkiye ve Norveç’in kısmen ayakta kalmış olması da dikkat çeken öğelerden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir