G7 Liderler Zirvesi İtalya’da başladı: ‘Yapılacak çok iş var’

Dünyanın sanayileşmiş yedi büyük ekonomisini bir araya getiren G7 Liderler Zirvesi, dönem başkanı İtalya’nın Borgo Egnazia beldesinde bugün başladı. ABD, Almanya, İngiltere, Japonya, Fransa, Kanada ve İtalya’dan oluşan G7 ülkeleri, AB liderlerinin de katılımıyla 50’nci G7 Liderler Zirvesi için Borgo Egnazia’da bir araya geldi.

AA’nın aktardığına göre, zirvenin başlangıcı, ev sahibi İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin konuklarını tek tek karşılaması ve aile fotoğrafı çektirilmesiyle yapıldı. Aile fotoğrafından önce ABD Başkanı Joe Biden’ın yaklaşık 20 dakika gecikmeli geldiği ifade edilirken, Başbakan Meloni, Biden için uzun süre ayakta bekledi, foto muhabirleri ve kameramanlarla öz çekim yaptı. Aile fotoğrafının ardından liderler, daha sonra zirvedeki ilk oturumlarına geçti ve burada Afrika, iklim değişikliği ve kalkınma konularını ele almaya başladı.

MELONİ: G7, KAPALI BİR KUTU DEĞİL

Meloni, G7 oturumlarının açılışında yaptığı konuşmada, G7’nin kapalı kutu değil, dünyaya açık değerler sunan bir mekanizma olduğunu belirterek, “Yapılacak çok iş var ama eminim ki bu 2 günde somut ve ölçülebilir sonuçlar üretebilecek bir tartışma yürütebileceğiz” dedi.

G7 liderlerinin ikinci oturumda Orta Doğu’daki gelişmeleri değerlendirmesi ve daha sonra da Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin katılımıyla Rusya-Ukrayna Savaşı’nın üzerinde durması bekleniyor. Zirvenin ilk gününde, etraflıca ele alınacak konulardan olan Ukrayna savaşı bağlamında, Ukrayna’ya desteğin artırılması ve dondurulan Rus varlıklarının gelirlerinin Ukrayna’nın toparlanmasına yönelik kullanılması tartışılacak.

G7 ülkeleri, daha önce bakanlar düzeyinde ele aldıkları, dondurulan Rus varlıklarının olası kullanımı konusunda nihai anlaşmaya varamamıştı. Bu konuda zirve öncesinde ABD ve Fransa’dan bazı çözüm sinyalleri gelmişti. Öte yandan, G7 liderleri, zirvede, ilk gün düzenlenecek oturumların ardından bu akşam İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tarafından Brindisi kentindeki Svevo kalesinde verilecek yemekte ağırlanacak.

İTALYA BASINI: SONUÇ BİLDİRGESİNDE KÜRTAJ KONUSUNDA ANLAŞMAZLIK VAR

G7 Liderler Zirvesi’nin ardından yayımlanacak sonuç bildirisine ilişkin de bazı bilgiler İtalyan basınına sızdı. İtalyan ANSA ajansının kaynaklara dayandırdığı haberinde, G7 ülkelerinin, Ukrayna ya da İsrail saldırısı altındaki Gazze’ye yönelik konularda bildiride yer alacak ifadeler konusunda büyük oranda anlaştığını ancak yedili grupta anlaşmazlığın ‘kürtaja etkili ve güvenli erişimin garanti edilmesinin önemi’ hususunda çıktığını yazdı.

Bu atfın özellikle Fransa ve Kanada tarafından istendiği ancak dönem başkanı İtalya’dan kaynakların, bu konuda müzakerelerin sürdüğüne dikkat çektiği kaydedildi.

ZİRVE GÜNDEMİ O YILIN KOŞULLARINA GÖRE BELİRLENİYOR

1970’lerin enerji krizi, resesyon ve yüksek enflasyon gibi makroekonomik sorunlarına cevap olarak 1975’te oluşturulan G7’de, ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya yer alıyor. G7’nin ajandasında sadece ekonomik sorunlar bulunmuyor. Dış politika, jeopolitik çatışmalar ve güvenlik de grubun ajandasında önemli yer tutuyor.

G7, 1975’ten bu yana ekonomik politikaları ve güncel konuları ele almak için her yıl bir ülkenin ev sahipliğinde toplanırken, zirvenin gündemi o yılın koşullarına göre belirleniyor.

Dünya nüfusunun yüzde 10’u, yani yaklaşık 800 milyon kişi G7 ülkelerinde yaşıyor. Küresel gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık yüzde 40’ını oluşturan G7 ülkelerinin küresel ticarete ve uluslararası finans sistemine hakim olması dikkat çekiyor. Sovyetler Birliği’nin 1991’de dağılmasından sonra G7’ye düzenli olarak katılan Rusya’nın 1998’de gruba resmi üye olmasıyla G8 oluşturuldu ancak bu uzun ömürlü olmadı. Rusya, 2014’te Ukrayna’ya ait olan Kırım Yarımadası’nı ilhak ettikten sonra G8 grubundan çıkarıldı.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisine ve en büyük nüfusuna sahip Çin ve dünyanın en kalabalık ülkesi Hindistan ise G7 üyesi değil. G7 zirvesine ev sahipliği yapan ülke, grup içinde olmayan ülkeleri, bölgesel ve diğer uluslararası organizasyonları zirveye davet edebiliyor. AB, G7 üyesi olmamasına karşın yıllık liderler zirvesine sürekli katılıyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir