Montella’nın yanlış tercihleri!

Gürcistan’ı yenerek tarihinde ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonası’na galibiyetle başlayan A Milli Takımımız, dünya futbolunun önemli ekollerinden Portekiz’le karşı karşıya geldi. Bizim için gücümüzü test edeceğimiz en ciddi sınavdı.

Montella ayağında ağrı ve ödem olan Mert Günok’un yerine kaleyi Altay Bayındır’a teslim ederken, Mert Müldür’ü kulübeye çekip sağ bekte Zeki Çelik’e görev verdi. Göbekteki Abdülkerim-Samet tandemini bozmayan İtalyan teknik adam, Gürcistan maçında jeneriklik bir gole imza atan Arda Güler ile Kenan Yıldız’ı yanında oturttu. Genç yıldızların yerine kanatlarda Yunus Akgün ve Kerem Aktürkoğlu görev yaptı. Barış Alper Yılmaz yine verimsiz olduğu bölgede, yani en ileri uçtaydı.

Montella’nın ilk 11 tercihleri, farklı yenilgiyi getiren en önemli faktörlerdendi. Arda Güler’in forma giymemesi, yabancı meslektaşlarımızı da şaşkına uğrattı. Türk futbolunun çok şeyler beklediği genç yıldız, oynamayacak durumda ise niye son 20 dakika oyuna alındı? Forma adaleti konusunda ciddi sıkıntılar olduğu gerçek. Gürcistan maçında sağ kanatta adeta şimendifer gibi mekik dokuyan, başarılı performansını hafızalardan uzun yıllar silinmeyecek golle taçlandıran Mert Müldür neden yedek kulübesinde?

Rakibimiz kadro değeri olarak turnuvanın en pahalı takımlarından biri. Yıldızlar topluluğu bir rakibe karşı hata yapma lüksünüz yok. Hemen ilk gafletinizde cezayı kesiyorlar. Yediğimiz ikinci gol var ki evlere şenlik. Samet ve Altay’ın anlaşmazlığı, turnuvanın en komik golünü ağlarımızda görmemize sebebiyet verdi. Altay, Fenerbahçe forması giydiğinde de güven vermeyen bir kaleciydi. Maç eksikliğinin de neden olduğu anlık konsantrasyon problemi, pahalıya mal oluyor. Samet rakip forvetten baskı yemiyorsun, niye geri pas veriyorsun? 

Portekiz gibi takımlar karşısında 2-0 yenik duruma düştüğünüzde artık geri dönmeniz imkansız gibi. İkinci yarıda da rakip kaleyi tehdit edecek ataklar geliştiremedik. Zeki’nin de bozduğu ofsayt sonrası kalemizde üçüncü golü gördük.

Pepe’ye ayrı bir parantez açmak lazım. Turnuvanın en yaşlı yıldızı, enerjisi, yerinde müdahaleleri ve deneyimiyle adeta genç savunmacılara ders verdi.

Sonuçta Portekiz’e mağlup olmamız sürpriz değil. Zira grupta direkt rakibimiz değil. Kafamızı kaldırıp grupta final niteliği taşıyan Çekya maçına konsantre olmamız gerekiyor. Ancak bu denli savunma zafiyeti göstermemiz, turnuvada ilerisi için hayal kurmamızı engelliyor. Montella artık maceraya girmeden ilk 11 istikrarını tutturmalı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir